Leczenie bólu

 

Ból pochodzi od łacińskiego słowa poena, co oznacza karę. W dawnych czasach wierzono, że ból jest spowodowany przez demony, albo, że jest to kara od bogów. Członkowie prymitywnych ludów zwracali się o pomoc do szamanów. Poza urokami i czarami, „lekarze” tych plemion używali gorąca, zimna, nacisku, masażu, trepanacji i ziół do leczenia bólu. Najwcześniej używane zioła to mak, mandragora, konopie, lulek czarny i dzbanecznik. Egipski papirus, napisany w ok. 1550 roku p.n.e. wspomina leczenie „bólów w ciele” za pomocą mieszaniny piwa, jałowca i pszenicy, którą chory musiał połykać przez cztery dni. Wczesne metody leczenia bólu wydają się nam proste, ale powraca się przecież do nich w nowoczesnych metodach leczenia.

 

Nawet dzisiaj, prymitywne plemiona używają elektrycznych ryb w celach terapeutycznych. Interesujące jest to, że prąd elektryczny produkowany przez te ryby, jest taki sam w zakresie napięcia i częstotliwości, co współczesne instrumenty do leczenia bólu, takie jak elektryczny przezskórny symulator nerwów.

 

XX wiek dzięki rozwojowi farmakologii i innych metod terapeutycznych przyniósł przełom w leczeniu bólu na całym świecie. Pomimo jednak niezliczonej liczby leków, ciągle badacze poszukują nowych metod także poza farmakologicznych.
Skuteczny sposób na ulgę w bólu potwierdzony badaniami - Pain-Away®

 

Co to jest Pain-Away® ?

Pain-Away® jest stymulatorem o niskiej częstotliwości (1-2 Hz) sterowanym przez generator kwarcowy. Jego skuteczność oparta jest na technice przezskórnej elektrostymulacji nerwów, zwanej TENS (ang. „Transcutaneous electrical nerve stimulation”), używanej w leczeniu przewlekłego i ostrego bólu, powstałego w wyniku drobnych urazów. Przy każdym umieszczeniu urządzenia w miejscu bólu i/lub w punkcie akupunkturowym i wciśnięciu przycisku, niewielki impuls elektryczny zostaje wysłany do mózgu przez przekaźniki nerwowe. Na ten impuls mózg odpowiada wydzieleniem endorfin (naturalnej obrony organizmu przed bólem). Pain-Away® jest urządzeniem w 100% naturalnym. Nie wykazuje żadnych działań niepożądanych i nie koliduje z innymi metodami leczenia.

 

Jak używać? (tylko do użytku zewnętrznego)

Trzymaj Pain-Away® w miejscu bólu i wciśnij przycisk 30-40 razy. Poczujesz mały impuls elektryczny. W razie potrzeby powtórz czynność – nie ma ryzyka przedawkowania. Urządzenie działa w promieniu 10 cm i jest skuteczne również przez lekkie ubranie.

 

Kiedy stosować Pain-Away® ?

Działanie Pain-Away® opiera się na przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów (TENS). TENS niweluje przewlekły i ostry ból mięśni, pleców, barków, rąk, nóg, głowy oraz migrenę, a także urazy sportowe i rwę kulszową. Metoda ta od wielu lat z powodzeniem stosowana jest w szpitalach i klinikach na całym świecie.

 

Badania wykazały, że urządzenia stymulujące, takie jak Pain-Away®, mogą być używane do nieinwazyjnej akupunktury. Aby dowiedzieć się, w jakich przypadkach można zastosować ten rodzaj leczenia i znaleźć odpowiednie punkty akupunkturowe, przeczytaj instrukcję. W każdym punkcie wykonaj 20-25 kliknięć. Sugerowane punkty akupunkturowe przedstawione są w instrukcji użycia Pain-Away®. Rodzaje bólu, w których można zastosować Pain-Away®: Ból mięśni, Ból barków, Ból rąk, Ból pleców, Ból nóg, Ból głowy, Migrena, Ból spowodowany skurczami mięśni, Ból spowodowany urazem szyjnym, Łokieć tenisisty, Rwa kulszowa, Lumbago.


Co to jest TENS?

Elektrostymulacja TENS jest sprawdzoną klinicznie, nieinwazyjną, niefarmakologiczną i skuteczną terapią przeciwbólową. Znajduje szerokie zastosowanie w uśmierzaniu zarówno bólu przewlekłego jak i ostrego. Zabiegi TENS wykonywane są dziś praktycznie w większości gabinetów do fizjoterapii, ale szczególną popularność metoda TENS zdobyła dzięki dostępności małych i przenośnych oraz podręcznych aparatów TENS, które mogą być stosowane indywidualnie przez pacjenta w warunkach domowych.

 

Jaki TENS jest dla mnie?

To zależy od specyfiki problemów, jakie dotykają organizmu. Poniżej podano typowe wskazania do stosowania elektrostymulacji TENS:

 • Bóle odcinka szyjnego kręgosłupa,
 • Bóle pooperacyjne,
 • Bóle po amputacjach,
 • Bóle przewlekłe mięśni i stawów,
 • Bóle fantomowe,
 • Zapalenie ścięgien,
 • Półpasiec,
 • Bóle w kręczu szyi,
 • Bóle po złamaniach,
 • Bóle w zespole łokcia tenisisty i przy zespole cieśni nadgarstka,
 • Inne bóle o charakterze neurogennym (uderzenia TENS lub impulsy wysokiej częstotliwości),
 • Bóle naczyniowe (szczególnie w zespole Buergera),
 • Bóle menstruacyjne,
 • Bólach zębów (szczególnie przy powikłaniach po ekstrakcji),
 • Lumbago,
 • Bóle przy chorobie Reymonda,
 • Bóle kręgosłupa,
 • Bóle przy porażeniach połowiczych,
 • Bóle reumatyczne, artretyzm,
 • Bóle porodowe (I faza porodu - przykręgosłupowo na poziomie Th10-L1, II faza porodu od S2-S4, stosując TENS w I fazie porodu można skrócić czas trwania porodu).

 


Materiały do pobrania:

Instrukcja użycia:

 

Potwierdzenie bezpieczeństwa produktu:

Badanie kliniczne produktu:

Certyfikat europejski: